Kojenec

Propichování ušních boltců u dětí

Veronika Tůmová
19.02.2013

Na propichování uší nebo nastřelování náušnic holčičkám-miminkům mají maminky i lidé z jejich okolí různé názory. Někteří je považují za samozřejmost a za neškodnou, jen mírně bolestivou záležitost, která k malým holčičkám neodmyslitelně patří. Mnohé maminky však dávají přednost svobodné volbě dítěte v pozdějším věku a propichování ušních boltců několikaměsíčního dítěte považují za společenský přežitek, stejně jako např. odlišování malých miminek podle modrého nebo růžového oblečení.

Časté jsou také reakce maminek, které považují zlaté náušnice s velkými kamínky v uších miminek za nevzhledné, neslušivé, nebo dokonce za směšné.

V tomto věku dítěte však skutečně záleží na vůli rodičů a na tom, k čemu se rozhodnou a co budou považovat za správné pro své dítě.

Pokud patříte k první skupině matek, které chtějí své malé holčičky ozdobit náušnicemi co nejdříve, máme pro vás několik rad.

Kdy nechat dceři propíchnout ušní boltce?

Rodiče často nechají svým dcerám propíchnout ušní boltce už v kojeneckém nebo batolecím věku z toho důvodu, aby si tuto méně příjemnou záležitost odbyly v době, kdy lépe snášejí bolest, vyhnou se stresu z přípravy na ni a rychle na celou věc zapomenou.

S propichováním uší se doporučuje počkat do třetího měsíce, kdy má dítě za sebou některá náročnější očkování a má vyzrálejší imunitní systém. Mělo by být i jinak celkově v pořádku, váhově prospívat a neprodělávat v dané době žádnou nemoc, infekci apod.

Je dobré na vše se předem připravit a maximálně se o celém zákroku informovat u pediatra či jiného specialisty. Ten vás může seznámit s možnostmi lokální anestezie, s možnými riziky ohledně místa vpichu, jak předejít komplikacím, atd.

Výběr vhodných náušnic

Nejvhodnější jsou náušničky ze zlata, které bývá citlivou dětskou kůží nejlépe snášeno. Levné kovy typu nikl jsou zcela nevhodné, zvyšují riziko vzniku alergické reakce, bolestivého hnisání a dalších problémů.

Může být použito moderní bílé zlato i klasické žluté nebo růžové. Šperky ze zlata jsou zároveň odolnější vůči poškození. Vybírejte dětské modely náušnic, které odpovídají velikostí. Oblíbené jsou tvary kytiček, zvířátek, srdíček apod. Náušnice by měly být před aplikací dezinfikovány.

Propíchnutí, nebo nastřelení?

Aplikování náušnic se provádí dvěma způsoby. Klasické propíchnutí ušního boltce jehlou je trochu bolestivější, může při něm téct krev. Nastřelení nastřelovací pistolí bývá méně bolestivé. Nastřelují se obvykle náušnice ze zdravotně nezávadné chirurgické oceli, které se mohou vyměnit za jiné až po úplném zahojení ranek, tzn. přibližně po dvou měsících.

Oba způsoby obvykle nezpůsobují žádné závažné komplikace, dítě rychle na bolest zapomene a hojení probíhá rychle a bez potíží. K těm může dojít hlavně v případech, kdy nejsou dodrženy hygienické zásady, nebo když se pokusíte ouška propichovat samy, bez asistence lékaře.

Pak riskujete zhnisání nebo také infekci doprovázenou zvýšenými teplotami.

Po aplikaci náušnic je nutné dbát na další ošetření – ranky potírat lihem a náušnice před opětovným nasazením znovu dezinfikovat.

Autor: Veronika Tůmová

Odklad školní docházky
Nadýmání a zácpa v těhotenství

Další články

Posuzujeme důvěryhodnost člověka podle barvy očí?
Vztahy na pracovišti

Posuzujeme důvěryhodnost člověka podle barvy očí?

12.02.2013

Přemýšleli jste někdy nad tím, podle čeho posuzujete důvěryhodnost osob, které vidíte poprvé v životě? Je to jejich postoj těla, výraz tváře? A co když je to ovlivněno barvou očí? ...